top of page

terapia widzenia

Na czym polega rehabilitacja wzroku Ireny Martynowej?

 

Rehabilitacja wzroku  jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. 

Podczas seansu rejestruje się sygnał EEG przy pomocy elektrod umieszczonych na głowie (tylko pomiar) 

 

Z urządzenia (głowicy) sygnał przekazywany jest na monitor w postaci multimedialnej (filmy, slajdy itp). Podczas sesji wyświetla się obraz na monitorze, pojawia się on bądź znika w zależności od poziomu aktywności mózgu, mierzonej przez elektroencefalograf (EEG). Czyli osoba trenująca jest nagradzana za wytworzenie pożądanego rytmu.

 

Dzięki pracy w stanie pobudzenia bądź relaksacji możliwa jest selekcja stanu bioelektrycznej aktywności mózgu na poziomie odruchów. Selekcja poprzez trening daje możliwość rejestracji tych fluktuacji, które wskazują na polepszenie percepcji prezentowanego materiału. 

 

Proponowany sposób bazuje przede wszystkim na pozytywnych emocjach pacjenta, wywołujących chęć zobaczenia i dostrzeżenia najmniejszych detali obrazu, cieszy się szczególnie dużym powodzeniem w leczeniu dzieci.  

Dzieci chętnie uczestniczą w tej terapii, ponieważ mogą oglądać swoje ulubione bajki. Dzięki temu poziom motywacji jest bardzo wysoki, co pozytywnie wpływa na przebieg rehabilitacji.

 

Jak wygląda trening ?

 

Bardzo ważnym elementem terapii jest dobór korekcji  podczas seansu i poza nim, czas trwania i okresowość kursów. 

Pacjentowi zasłania się jedno oko, po czym wyświetla się obraz. Jako materiał do prezentacji można wykorzystać własne filmy DVD, slajdy, itp. Prezentowany materiał dobiera się pod kątem wieku, intelektu, a także zainteresowań i stanu psycho-emocjonalnego pacjenta. Obrazek na monitorze pojawia się i znika w zależności od poziomu aktywności funkcjonalnego stanu mózgu, mierzonego przez elektroencefalograf (EEG). 

 

Wizyta terapeutyczna trwa około 30 min. Po każdej sesji sprawdzana jest ostrość wzroku i postęp terapii. Rehabilitacja prowadzona jest w cyklach. Jeden cykl obejmuje około 20 treningów wzrokowych w zależności od stopnia niedowidzenia. Treningi odbywają się co najmniej 4 razy w tygodniu.

 

 

Zalecane badania przed treningiem

 

EEG, QEEG, 

DNO OKA

REFRAKCJA

NOSZONA KOREKCJA

VEP FLASH / PATERN (badanie elektrofizjologiczne narządu wzroku VEP - wzrokowe potencjały wywołane, które odzwierciedlają czynność drogi wzrokowej od nerwu wzrokowego do kory mózgowej. Jest to bardzo pomocne badanie w sytuacji braku kontaktu s dzieckiem: dziecięce porażenie mózgowe, wodogłowie, autyzm i t.p.  Później wyniki badań VEP porównują się w dynamice).

Rehabilitacja wzroku Biofeedback
rehabilitacja widzenia wzroku
Rehabilitacja oczu terapia
Sesja treningowa eeg Biofeedback
jak wygląda trening
bottom of page